
De Italiaanse private bank Fideuram is misleid om ongeveer €95 miljoen over te maken naar fraudeurs die gebruikmaakten van een met AI gegenereerde stem, WhatsApp-berichten en vervalste documenten.
De oplichting begon toen de voorzitter van het bedrijf een WhatsApp-bericht ontving van iemand die zich voordeed als de CEO van Intesa Sanpaolo, het moederbedrijf van Fideuram. In het bericht werd dringend om hulp gevraagd bij een buitenlandse transactie.
Het slachtoffer werd vervolgens gebeld door iemand die zich voordeed als een senior partner bij een prominent Italiaans advocatenkantoor. Volgens bronnen van Reuters werd AI gebruikt om de stem van de advocaat te klonen. De fraudeurs stuurden daarnaast elf ogenschijnlijk legitieme documenten, waaronder een geheimhoudingsovereenkomst en een document met de handtekening van de CEO.
Omdat het slachtoffer dacht dat het verzoek echt was, gaf hij toestemming voor een reeks overboekingen naar buitenlandse rekeningen, voornamelijk in China en Hongkong. Fideuram ontdekte vervolgens onregelmatigheden en nam contact op met banken en autoriteiten in verschillende landen.
Inmiddels is ongeveer €53 miljoen teruggehaald, terwijl nog zo’n €36 miljoen vermist wordt. Een deel van het gestolen geld zou via buitenlandse rekeningen zijn verplaatst en zijn omgezet in cryptovaluta.
Italiaanse aanklagers doen onderzoek naar een buitenlandse verdachte die mogelijk bij de fraude betrokken was. Ook onderzoeken ze andere zaken waarbij vergelijkbare methoden zijn gebruikt.









