Telegram in opspraak: onderzoek legt banden met Russische veiligheidsdienst FSB bloot

jun 10, 2025

[Update] : Telegram-vertegenwoordigers hebben op 10 juni een officiële verklaring uitgebracht waarin ze stellen dat het onderzoek volledig onjuist is:

“Alle Telegram-servers zijn eigendom van Telegram en worden onderhouden door Telegram-medewerkers. Ongemachtigde toegang is onmogelijk. Telegram heeft geen medewerkers of servers in Rusland. In zijn hele bestaan heeft Telegram nog nooit persoonlijke berichten aan derden overhandigd en de encryptie is nog nooit gekraakt.”

Een recent onderzoek van het onafhankelijke medium Important Stories wijst erop dat Telegram – de berichtenapp die bekendstaat om zijn sterke focus op privacy – nauwe banden zou hebben met de Russische staatsveiligheidsdienst FSB. De app zou gebruikersmonitoring, spionage en datadoorgifte aan overheidsinstanties faciliteren.

Telegram werd lange tijd geprezen als een privacygerichte dienst, vooral vanwege de weigering om gehoor te geven aan Russische wetten die toegang tot gebruikersgegevens en decryptiesleutels eisten. Ontwikkelaar Pavel Durov werd vaak gezien als een privacyactivist in ballingschap, zelfs na zijn recente arrestatie in Frankrijk en het op verzoek van de staat overdragen van gebruikersinformatie.

Het nieuwe onderzoek stelt echter dat Telegrams reputatie als privacykampioen en tegenstander van Russische staatsinmenging onterecht kan zijn.

Uit het onderzoek blijkt dat Telegram standaard geen end-to-end-encryptie gebruikt. Deze vorm van versleuteling is enkel beschikbaar in ‘geheime chats’, die handmatig moeten worden gestart. Volgens een woordvoerder van Telegram gebruikt 98% van de gebruikers gewone chats – die op de servers van Telegram worden opgeslagen en ontsleuteld. Dat betekent dat iedereen met toegang tot de servers mogelijk toegang heeft tot privéberichten.

Een belangrijk deel van Telegrams serverinfrastructuur – inclusief routers – is volgens het onderzoek in handen van een obscuur Russisch bedrijf genaamd Global Network Management (GNM), dat wordt geleid door Vladimir Vedeneev. Vedeneev was tevens financieel directeur van Telegram en ondertekende contracten tussen GNM en Telegram, wat wijst op een mogelijk belangenconflict.

Wiz AI hackt Snowflake

Alweer een AI die een dienst hackt: dit keer neemt Wiz AI Snowflake te grazen

Nieuwe dag, nieuwe AI-agent die op hol slaat en iets hackt. Dit keer heeft een autonome...
Hacker heeft miljoenen bedrijfsgegevens te koop aangeboden. Tata is hierdoor getroffen.

Hacker zet miljoenen gegevens van Fortune 500 bedrijfsmedewerkers te koop (Tata getroffen)

Een hacker die bekendstaat als 'TheHatman' biedt datasets te koop aan die naar eigen zeggen...
Wired-journalist vraagt zijn persoonsgegevens op bij McDonald’s en krijgt dossier van 515 pagina’s

Wired-journalist vraagt zijn persoonsgegevens op bij McDonald’s en krijgt dossier van 515 pagina’s

Reece Rogers, journalist bij Wired, wilde weten welke informatie McDonald’s in de loop der jaren...
Datalek bij Franse Belastingdienst treft 678.000 mensen

Datalek bij Franse Belastingdienst treft 678.000 mensen

De Franse Belastingdienst heeft een groot datalek bevestigd waarbij hackers toegang hebben...
Datalek bij SafePal

Datalek bij SafePal treft bijna 40.000 klanten

Cryptowalletaanbieder SafePal heeft een datalek bekendgemaakt waarbij 39.798 klanten zijn...
Europese privacytoezichthouder bezorgd over groeiende macht Europol

Europese privacytoezichthouder bezorgd over groeiende macht Europol

De Europese Toezichthouder voor gegevensbescherming (EDPS) waarschuwt dat plannen om de...
Apple verstuurt nieuwe reeks spywarewaarschuwingen

Apple verstuurt nieuwe reeks spywarewaarschuwingen

Apple heeft een nieuwe reeks beveiligingswaarschuwingen verstuurd naar gebruikers die volgens het...
Hackers claimen datalek van 50 GB bij Carhartt

Hackers claimen datalek van 50 GB bij Carhartt

Hackersgroep ShinyHunters beweert 50 GB aan gestolen gegevens van werkkledinggigant Carhartt te...
RingCentral getroffen door datalek

RingCentral getroffen door datalek: 1,6 miljoen accounts geraakt

RingCentral is getroffen door een datalek waarbij bijna 1,6 miljoen accounts zijn geraakt. Dat...
Twitch gebruikt content van gebruikers om Amazon-AI te trainen zonder toestemming

Twitch gebruikt content van gebruikers om Amazon-AI te trainen zonder toestemming

Twitch heeft een nieuwe instelling ingeschakeld waarmee Amazon content van gebruikers kan...

GNM zou bovendien gelinkt zijn aan de Russische telecombedrijven Globalnet en Electrontelecom. Beide bedrijven hebben omvangrijke contracten met de FSB en zijn betrokken bij het implementeren van surveillance- en blokkadetechnologie zoals Deep Packet Inspection (DPI). Deze technologieën kunnen worden gebruikt om mensen te bespioneren – niet alleen in Rusland en Oekraïne, maar ook in heel Europa.

Daarnaast werd een ernstige kwetsbaarheid ontdekt in de Telegram-app, die vermoedelijk al sinds de ontwikkeling bekend was. Het gaat om ongecodeerde apparaat-ID’s (auth_key_id) die in alle berichtenheaders voorkomen. Deze kunnen het Russische staatsapparaat in staat stellen gebruikers te volgen, sociale netwerken in kaart te brengen en verkeer te monitoren – vooral op plekken waar zij controle hebben over de infrastructuur.

En dit blijft niet bij theorie. Het onderzoek toont aan dat Russische geheime diensten daadwerkelijk toegang hebben gekregen tot privéberichten en zelfs geheime chats, zonder toegang tot het toestel van de gebruiker. Vooral klokkenluiders en anti-oorlogsactivisten zouden doelwit zijn geweest.

Dit roept ernstige vragen op over de betrouwbaarheid van Telegram als zogenaamd privacygerichte app. Heeft Telegram ooit echt weerstand kunnen bieden aan de druk van de Russische staat – of was het altijd al een verlengstuk van het surveillancesysteem?

Telegram geldt wereldwijd als een van de populairste berichtenapps, met meer dan een miljard actieve gebruikers. De app is bijzonder populair in landen als Oekraïne, Rusland, Iran en India, en telt in Nederland meer dan 1.7 miljoen gebruikers.

Ook interessant