Telegram in opspraak: onderzoek legt banden met Russische veiligheidsdienst FSB bloot

jun 10, 2025

[Update] : Telegram-vertegenwoordigers hebben op 10 juni een officiële verklaring uitgebracht waarin ze stellen dat het onderzoek volledig onjuist is:

“Alle Telegram-servers zijn eigendom van Telegram en worden onderhouden door Telegram-medewerkers. Ongemachtigde toegang is onmogelijk. Telegram heeft geen medewerkers of servers in Rusland. In zijn hele bestaan heeft Telegram nog nooit persoonlijke berichten aan derden overhandigd en de encryptie is nog nooit gekraakt.”

Een recent onderzoek van het onafhankelijke medium Important Stories wijst erop dat Telegram – de berichtenapp die bekendstaat om zijn sterke focus op privacy – nauwe banden zou hebben met de Russische staatsveiligheidsdienst FSB. De app zou gebruikersmonitoring, spionage en datadoorgifte aan overheidsinstanties faciliteren.

Telegram werd lange tijd geprezen als een privacygerichte dienst, vooral vanwege de weigering om gehoor te geven aan Russische wetten die toegang tot gebruikersgegevens en decryptiesleutels eisten. Ontwikkelaar Pavel Durov werd vaak gezien als een privacyactivist in ballingschap, zelfs na zijn recente arrestatie in Frankrijk en het op verzoek van de staat overdragen van gebruikersinformatie.

Het nieuwe onderzoek stelt echter dat Telegrams reputatie als privacykampioen en tegenstander van Russische staatsinmenging onterecht kan zijn.

Uit het onderzoek blijkt dat Telegram standaard geen end-to-end-encryptie gebruikt. Deze vorm van versleuteling is enkel beschikbaar in ‘geheime chats’, die handmatig moeten worden gestart. Volgens een woordvoerder van Telegram gebruikt 98% van de gebruikers gewone chats – die op de servers van Telegram worden opgeslagen en ontsleuteld. Dat betekent dat iedereen met toegang tot de servers mogelijk toegang heeft tot privéberichten.

Een belangrijk deel van Telegrams serverinfrastructuur – inclusief routers – is volgens het onderzoek in handen van een obscuur Russisch bedrijf genaamd Global Network Management (GNM), dat wordt geleid door Vladimir Vedeneev. Vedeneev was tevens financieel directeur van Telegram en ondertekende contracten tussen GNM en Telegram, wat wijst op een mogelijk belangenconflict.

Gegevens van tientallen bedrijven gestolen bij Oracle-hack

Gegevens van tientallen bedrijven gestolen bij Oracle-hack

Hackers hebben gevoelige gegevens van tientallen organisaties buitgemaakt door kwetsbaarheden in...
Hulu leidt buiten de VS nu automatisch door naar Disney+

Hulu leidt buiten de VS nu automatisch door naar Disney+

De website van streamingdienst Hulu leidt nu automatisch door naar Disney+ zodra je de site...
Oprichter Telegram roept op om het vrije internet te redden

Oprichter Telegram roept op om het vrije internet te redden op zijn 41e verjaardag

Pavel Durov, de oprichter van de berichtendienst Telegram, publiceerde op zijn 41e verjaardag een...
Signal dreigt EU te verlaten als chatcontrole wordt ingevoerd

Signal dreigt EU te verlaten als chatcontrole wordt ingevoerd

De berichtendienst Signal, bekend om zijn focus op privacy en beveiliging, heeft gedreigd de...
Discord weigert losgeld te betalen voor 5,5 miljoen gelekte accounts

Discord weigert losgeld te betalen voor 5,5 miljoen gelekte accounts

Discord heeft bevestigd dat aanvallers toegang hebben gekregen tot data van een externe...
Noord-Koreaanse hackers stelen in 2025 voor 2 miljard dollar aan cryptovaluta

Noord-Koreaanse hackers stelen alleen al in 2025 voor 2 miljard dollar aan cryptovaluta

Noord-Koreaanse hackers zouden in 2025 naar schatting voor 2 miljard dollar aan cryptovaluta...
Salesforce weigert losgeld te betalen aan hackers

Salesforce weigert losgeld te betalen aan hackers

Salesforce, de bron van een grootschalige hack die meerdere grote bedrijven wereldwijd heeft...
Steam en Riot Games getroffen door vermoedelijke DDoS-aanval

Steam en Riot Games getroffen door vermoedelijke DDoS-aanval

Gamers wereldwijd kregen afgelopen weekend te maken met grote storingen, doordat de servers van...
Apple’s Siri beschuldigd van dataverzameling

Apple’s Siri beschuldigd van dataverzameling

Franse aanklagers hebben maandag bekendgemaakt dat zij een onderzoek zijn gestart naar Apple’s...
Nederland grootste host van kindermisbruikmateriaal (CSAM)

Nederland grootste host van kindermisbruikmateriaal (CSAM)

Nederland is volgens een nieuw rapport van het Global Child Safety Institute, Childlight...

GNM zou bovendien gelinkt zijn aan de Russische telecombedrijven Globalnet en Electrontelecom. Beide bedrijven hebben omvangrijke contracten met de FSB en zijn betrokken bij het implementeren van surveillance- en blokkadetechnologie zoals Deep Packet Inspection (DPI). Deze technologieën kunnen worden gebruikt om mensen te bespioneren – niet alleen in Rusland en Oekraïne, maar ook in heel Europa.

Daarnaast werd een ernstige kwetsbaarheid ontdekt in de Telegram-app, die vermoedelijk al sinds de ontwikkeling bekend was. Het gaat om ongecodeerde apparaat-ID’s (auth_key_id) die in alle berichtenheaders voorkomen. Deze kunnen het Russische staatsapparaat in staat stellen gebruikers te volgen, sociale netwerken in kaart te brengen en verkeer te monitoren – vooral op plekken waar zij controle hebben over de infrastructuur.

En dit blijft niet bij theorie. Het onderzoek toont aan dat Russische geheime diensten daadwerkelijk toegang hebben gekregen tot privéberichten en zelfs geheime chats, zonder toegang tot het toestel van de gebruiker. Vooral klokkenluiders en anti-oorlogsactivisten zouden doelwit zijn geweest.

Dit roept ernstige vragen op over de betrouwbaarheid van Telegram als zogenaamd privacygerichte app. Heeft Telegram ooit echt weerstand kunnen bieden aan de druk van de Russische staat – of was het altijd al een verlengstuk van het surveillancesysteem?

Telegram geldt wereldwijd als een van de populairste berichtenapps, met meer dan een miljard actieve gebruikers. De app is bijzonder populair in landen als Oekraïne, Rusland, Iran en India, en telt in Nederland meer dan 1.7 miljoen gebruikers.

Neem je online veiligheid terug

 

  • Onbreekbare encryptie
  • Echte online privacy
  • Wereldwijd servernetwerk
  • Onbeperkt apparaten
  • Grenzeloos streamen
  • 24/7 Nederlandse ondersteuning

Ook interessant